Jak prawidłowo stosować retinol i jakie efekty daje?

2022-01-07

Najlepiej przebadaną i najskuteczniejszą substancją o działaniu przeciwstarzeniowym jest retinol. Ten aktywny składnik to numer jeden w walce z pierwszymi oznakami starzenia. Jednak, by móc w pełni cieszyć się efektami jego działania, musimy wprowadzić go do rutyny pielęgnacyjnej, trzymając się pewnych zasad.


Jak retinol działa na skórę?

Retinol to nic innego jak aktywna forma witaminy A. Ten czynny składnik posiada zdolność przenikania do głębokich warstw skóry i stymulowania fibroblastów do syntezy elastyny i kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna i gęsta. Dodatkowo zwiększenie jej napięcia pozwala wygładzić zmarszczki i pozbyć się płytkich bruzd. Wielokierunkowe działanie retinolu opiera się nie tylko na odbudowie struktury naskórka, ale także na jego delikatnym złuszczaniu. Cera staje się promienna i gładka, a przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne ulegają znacznemu rozjaśnieniu. Retinol wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne. Stanowi barierę dla niepożądanego działania wolnych rodników. Co więcej, substancja ta reguluje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie trądziku i zmniejsza znacząco widoczność porów. Jak widać, jego wielozadaniowość i wpływ na wiele problemów skórnych, sprawia, że mogą po niego sięgać osoby z niemal każdym typem cery.

W jaki sposób stosować kosmetyki z retinolem?

Każda osoba dbająca o skórę szuka najskuteczniejszych sposobów, by jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem. Retinol jest jednym z tych składników aktywnych, którego wszechstronność sprawia, że sięgają po niego osoby z różnymi problemami skórnymi. Zanim jednak wprowadzimy go do rutyny pielęgnacyjnej, musimy pamiętać kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, by uniknąć podrażnień, łuszczenia się skóry i przesuszenia, musimy zbudować tolerancję na ten składnik. Mówiąc o preparatach z czystym retinolem, powinniśmy zaczynać od niskich stężeń oscylujących przy wartości 0,2 lub 0,3%. Ważne też, by nie używać go codziennie, a w pierwszych dwóch tygodniach stosować go co około 4-5 dni. Później możemy przejść do korzystania z niego np. co drugi dzień. Jeżeli nie zauważymy niepożądanych reakcji, możemy po jakimś czasie przejść do wyższych stężeń 0,5% i następnie do 1% zachowując ten sam schemat. Warto także mieć świadomość, że używając retinolu, powinniśmy zrezygnować z używania w tej samej rutynie pielęgnacyjnej innych składników aktywnych takich jak np. kwas salicylowy. Oprócz tego, przy kuracji retinolem konieczne jest stosowanie na dzień wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Krem z filtrem spf 50 powinien na stałe zagościć w naszej codziennej pielęgnacji. Gdy stosujemy retinol, warto jest też zadbać o wzmocnienie i odbudowę bariery hydrolipidowej skóry. Pomogą nam w tym preparaty z ceramidami i peptydami, w które warto zaopatrzyć się w trakcie kuracji.